2013/2014 Eğitim ve Öğretim Yılına 16 Eylül 2013 pazartesi günü düzenlenen yöresel törenlerle başlandı. Önümüzdeki bir yıllık dönemde eğitim ordusunda görev alan tüm eğitimcilere, öğretmenlere, yöneticilere sağlıklı ve başarılı çalışmalar diliyorum.
Eğitim ordusunda 26 yıl öğretmen olarak görev aldım.1948/1949 Eğitim ve Öğretim Yılında Çorum’un Mecitözü İlçesinin Kışlacık Köyünde görevlendirildim.
Okuldan mezun olduk amma, eğitim öğretimle ilgili gerekli donanımların sahibi olmuş değildik. Nazari bilgiler uygulamada bazen yeterli olmayabiliyor.
O dönemde köyün nüfusu beşyüzün üzerinde idi. Nüfusun yüzde yirmisini okula gidecek olan öğrenciler teşkil ediyordu. Sizin anlayacağınız nüfusun beşte birini okul öğrencileri oluşturuyordu. Buna göre bir okulda kız ve erkekten oluşan öğrenci sayısı yüzü aşıyordu.
Tek öğretmen tek dershanede beş sınıfa öğretim yapacaktı. Görevimizin ağırlığını ister istemez anlamış, çalışmaya başlamıştık. O dönemde 07/16 yaş arası öğrencilerin okula devamı gerekiyordu.
Okulun açıldığı gün okul tümden bir temizlik operasyonundan geçirildi. Öğrenciler istenilen hedefe ulaşmak için söylenen sözü tekrarlatmadan yanıtlıyorlardı. Saygı ve sevgi konusunda bir aksaklık yoktu. Köyde elektrik enerjisi olmadığından okulda da enerji yoktu.
Tek dershanede beş sınıf bizi biraz yoruyor, ancak yorgunluğumuzu hiç anlayamıyorduk diyebilirim. Sabah ile akşam arasında ki saatlerin tüketilişini öğrencileri evlere gönderdiğimiz zaman anlayabiliyorduk. Ders saatlerinin başlaması ve bitişi tamamen öğretmene bağlı idi. Bazen saate bakmayı unutuyor, ders saati uzayabiliyordu.
Okula gelen çocuklar, çok değişik giysilerle okula gelmişlerdi. Bir kıyafet birliği yoktu. Çok değişik bir kıyafet başıbozukluğu vardı sizin anlayacağınız. Ekonomiden her köylü yada her aile gerektiği gibi yararlanamıyordu. Bazı öğrencilerin elbiseleri yeni ve güzel, öğrencilerin çoğunluğunun kıyafeti istenilen düzeyde değildi. Kılık kıyafeti yeni olan öğrencilerin okul bahçesinde gezinişleri bile bir başka idi. Kısaca bu ikilemeye acilen bir son vermek gerekiyordu. Çözüm ararken “TEK TİP SİYAH ÖNLÜK BEYAZ YALIKDA” karar verdik.
Karar verdik amma uygulamaya koymak kolay olmadı. Önce velileri ikna ettik. Velilerin çoğunluğu uygulamamızı beğendi ve destek oldu. Çok kısa sürede tüm öğrenciler siyah önlük beyaz önlüğe kavuştular. Okulda birkaç öğrenciden oluşan güzel kıyafetli öğrencilerde beyaz yakalık ve siyah önlüğü giyince teneffüslerde bahçedeki gezinişleri birden değişti. Kısaca öğrenciler birbirlerine kıyafet birliği ile kaynaştılar
Birgün bir motorlu araç sesi duyuldu okul kapısında. Gelen Mecitözü Kaymakamı ve beraberindekilerden oluşuyordu. Kaymakam Fazlı Güldez önde diğer misafirlerde dersliğe girdiler. Sayın Güldez giriş kapısından bir iki adım atmamıştı ki birden durakladı. Çocuklar tümden ayakta kendilerini karşıladılar. Bir işaretle öğrenciler yerlerini aldılar.
Kaymakam Güldez, çok duygulanmıştı. Bir köy okulunda böyle bir kıyafet birliği sanırım ilk kez görüyordu. Sayın Güldez çoğu öğrenci ile konuşarak kıyafet birliği konusunda ailesinin görüşlerini aldı.
Beş sınıf bir derslikte idi. Yüzü aşkın öğrencimiz vardı. Okula kayıtlı 48 erkek elli üç kız öğrenci bulunuyordu. Kaymakam kız öğrencilerin çoğunlukta oluşundan da çok memnun oldu. Aileler genellikle kız çocuklarını okula göndermek istemiyorlardı.
Birkaç gün sonra Mecitözü Kaymakamlığı’ndan bir resmi zarf elimize ulaştırıldı. Zarfın içerisindeki yazı özetle “KIYAFET BİRLİĞİ VE KIZ ÇOCUKLARININ ÇOĞUNLUĞU” gözlendiği belirtilerek şahsıma teşekkür ediliyordu.
Gönderilen yazının son bölümünde komşu köylere Çarşamba günleri eğitsel çalışmalarda gezi yapılması da öneriliyordu. Yöre köylerine geziler düzenleyerek spor yarışmaları yaptığımızı anımsıyorum.
Son yıllarda okullarda ki kıyafet birliğine çok değişik kanallardan eleştiriler gelmeye başladı. Eleştirileri getirenler genellikle eğitim ordusu içinde görev alan görevliler değildi.
Kent merkezinde ki okulların çevre duvarları demir tellerle çevrilirken bir nedeni anımsatmaktadır. Okul bahçesine giren gençlerin öğrenci olup olmadıkları nasıl anlaşılacaktır. Kıyafet birliğinin denetim ve güvenlik açısından çok yararlı olacağı tümcesi iyiden iyiye değerlendirilmelidir.
Okulların giriş kapılarında güvenlik tedbirlerinin sıkı şekilde alınması sonucu çok değişik yakınmaları beraberinde getirecektir.
Her kurumda oluşturulan güvenlik kolu sanırım ilk ve orta dereceli okullarda da oluşturulmalı, ekonomik yanını sanırım kıyafet serbestliğini getiren gücün sağlayacağına olan inancımı da burada belirtmek isterim.
Sorunsuz, sağlıklı ve başarılı bir eğitim, öğretim yılı dilerken okurlarıma sevgiler ve saygılarımı sunarım.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *