Alo,Alo,Alo.

-Merhaba arkadaş.

-Merhaba dost.

-Ne yapıyorsun?

-Bildiğin gibi,günlük işlerin tamamlanması için yoğun şekilde çaba harcıyorum.

-Ne güzel ediyorsun.Birde bana sorsan ne yapıyorsun diye.Canım ne sorayım arkadaş,hepsini sen biliyorsun.Senden bir şey mi saklıyorum.

-Sen iş kovalarken biz ne kovalıyoruz hiç sordun mu.Ne soracaksın tabi senin işler ,halk deyimi ile tıkırında .Sen haftanın sonuna gelmeyi düşünüyorsun.Senin

Belli bir işin yok mu arkadaş,İş arıyorum amma bir türlü bulamadım.Halk tabiri ile konuşursak sinek avlıyoruz.Avladığımız sinek cinsi de belli değil.Karasinek mi sivri sinek mi bilemiyorum.Sinek çeşitlerini sana saymama gerek yok.Sen sinekleri tanırsın.Onlara karşı bağışıklık edinmişsin.Ya biz bir türlü bağışıklık kazanamadık.Dostlara selam vermekten başka bir iş yaptığımız yok.Soruyorlar insana.Bir işin var mı ?Var mı dersin yoksa yok mu ?.Tabii ki var diyoruz.Ancak iş yerine geldiğimizde elimize alacak bir işimizin bulunmadığını anlıyoruz.

-İşimiz olmasa da bilgisayarımız var.Onunla ilgileniyoruz.Onu boş bırakmak olmaz bilirsin.İş yerine doğru birisi yaklaştığında hemen bilgisayara  dikkatli bir şekilde bakmaya başlarsın.Dostlar alışverişte görsün diye.Kapıdan içeri dalan kişi bir bakarsın,zaman doldurmak için mi yoksa bir işini yaptırmak için mi geldiğini  kişinin tavrına ve rengine yani yüzünün rengine bir bakarsın.Bu kişi zaman doldurmak istemiyor.İşi acele herhalde.

Selamlaşırsın,oturması için ısrar edersin.Biliyorsun ki bu kişi sana iş için geldi.

Ne var ne yok derken,kapıdan giren kişi derdini açmayı biraz geciktirmiş olsa da yavaş, yavaş içini dökmeye başlar..Anlattıklarını dinler görünür bilgisayara bakmayı da ihmal etmezsin.Çünkü bilgisayar sana bilgi aktarıyor,zamanın boş olsa da tatlı saatler geçirmeni sağlıyor..

İş yerine iş için dalan kişi kendi kendine söylenmeye başlar.Bu adam bana değil de bilgisayara neden bakıyor.Sanki bu ülkede o mu var.Bende bir başka yere giderim derken bilgisayar başında ,yani masa başında oturan kişi Evet seni dinledim.Senin bu işin görülmesi için elimizde parça yok.Bilgisayara bir bakalım , fiyatı neymiş?Bir dakika bekler mi sin.Elbet beklerim yanıtını alır.Bilgisayar açıktır.Haberleşme için birkaç adrese bakar,fiyatlardaki farklılığı görür ondan sonra bilgi bekleyen vatandaşa  dönerek ,işin maliyetini söyler.İş alanla işveren anlaşırlar.

Sizinle kısa bir gezinti yaptık.Buna benzer daha nice iş türleri  var.Saymakla bitmez.

Hafta sonunu ,yani yorgunluğu  dışarıda gidermenin yolunu ararken ,karşı taraftaki vatandaşın ekonomisini düzenlemek için harcanan çabadan birkaç saniyelik bölümünü okurlarıma aktarmak istedim.

Pikniğe gitmek apayrı bir zaman alır.Arkadaş bulma,ailece pikniğe gidebilme.Komşuların pikniğe gidişleri,sizin ise evin kapısından onlara bakışınız.

İnsanlar ,yaşamak için ekonominin artık gerekli olduğunu anlamaya başladılar.Eskiden hal hatır sorulurken,şimdilerde bir işin var mı,ayda  yada yılda ne kadar ciro yapabiliyorsun?

-Sen hangi cirodan bahsediyorsun arkadaş,bizim ciromuz öyle hesap makineleri ile hesaplanacak gibi değil.

-Ya nasıl arkadaş.

-Bir kez olsun  arkadaşına .Seninle uzun süredir görüşemiyoruz. Dedin mi.?

-Hafta sonu geldi,pikniğe gidelim diye  piknik yeri seçmeye çalışıyorsun,Bizim pikniklerle işimiz kalmadı.

-Pikniğe gidip etrafı kirletme derdimiz bari yok.Karayolu boyunca rüzgar neler uçuruyor neler.Bir görsen arkadaş.

 

Pazar günü pikniğe gidenler piknik yerlerini kente dönmezden önce  geleceğe güzel bir biçimde bırakabilirlerse,pikniğe çıkmayanlar iş yerlerinde bir güzel bakım yapabildilerse ne mutlu onlara..

Güzellikler sizin olsun saygı değer okurlarım.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *